Elbruz... Cesur yürekli atlıların yurdu, dik başlı karlar ülkesi, ulaşılmaz, asi, özgür Elbruz... Sosruque'nın, Promethe'nin yuvası, masallar diyarı, tanrıların beyaz evi, mitolojilerin beşiği destansı Kafdağı..

OŞHAMAFUE

Çerkes Kültürü'nü korumak, sürgündeki kuşaklara aktarmak ve geliştirmek amacıyla kurulan Halk Dansları Topluluğu, çalışmalarına Ankara Kuzey Kafkas Kültür Derneği çatısı altında başlamıştır. Anavatanda dahi unutulmuş, Qafe Quanşe ve Tleperuş gibi pekçok oyunu başarıyla kareografize edip sergileyerek yaşatılmalarında önemli bir pay sahibi olan ekibin repertuarında yer alan oyunlar, sahne düzenlemelerinde ve sunumlarında diasporik unsurlar ve modern dans öğeleri de içermekle birlikte, orjinal Çerkes Dans ve Müziklerini temel almaktadır. Faaliyetlerini Kuzey Kafkasya Kültürünü'nün tüm elementlerini geliştirme ve tanıtma hedefiyle sürdüren topluluk, 1998 yılında profesyonelleşme yolunda yeniden organize edilmiş ve ardında derneğe yetiştirdiği pekçok nefer bırakmış, adını ülkesinin bu yüce dağından alan efsanevi çalıştırıcısı ve oyuncusu merhum Elbruz Gaytaoğlu'nun anısına "Elbruz" ismini almıştır.

Ürdün ve Suriye'de katıldığı festivallerde Çerkes Kültürü'nü başarıyla temsil eden, bağımsızlığını ilan ettiği günlerde Abhazya'daki gösterileriyle kardeşlerini unutmadıklarını gösteren ekip, Türkiye'nin pek çok bölgesinde katıldığı festivaller ve özel gösterilerindeki performansları ile beğeni kazanmış, Kuzey Kafkas Kültürü'nün yaşatılması ve tanıtılmasına olan katkıları sebebiyle tüm Kuzey Kafkasyalılarca tanınan ve saygıyla anılan bir topluluk haline gelmiştir.

Elbruz Halk Dansları Topluluğu, Ankara Kafkas Derneği 3. katındaki "Elbruz Gaytaoğlu Salonu"nda çalışmalarına devam etmektedir.


tasarım & uygulama:rahmi lale & ziya mis
elbruz@elbruz.org.tr